Az OKJ szám felépítése

Az állam által elismert szakképesítéseket 1993-tól az OKJ tartalmazza.

Az állam által elismert szakképesítéseket az Országos Képzési Jegyzék tartalmazza.

Az OKJ-ban kell meghatározni

• a szakképestés azonosító számát, szintjét és megnevezését,
  • a szakképesítés megszerzéséhez szükséges képzés időtartamát - az iskolarendszerű képzéseknél a szakképzési évfolyamok számát, az iskolarendszeren kívüli képzéseknél (tanfolyam) a képzés minimális óraszámát,
  • a szakképesítések szakmacsoportját és ágazti besorolását,
  • annak megjelölését, hogy a szakképesítés milyen munkarendben oktatható (pl. nappali-, esti-, levelező munkarend, távoktatás, stb.)
  • a szakképesítés szakmai és vizsgakövetelményeinek meghatározásáért felelős minioszter megnevezését.

Jelmagyarázat az Országos Képzési Jegyzékhez

Az azonosító szám felépítése

A táblázatokban szereplő szakképesítések, rész-szakképesítések, szakképesítés-ráépülések azonosító száma 7 számjegyből áll, amely az 1. oszlop számjegyeiből tevődik össze.

Szakképesítés: Egy vagy több foglalkozás valamennyi munkakörének betöltésére képesít, a szakmai és vizsgakövetelménye jellemzően több saját modult, illetve más szakképesítéssel közös modul(oka)t is tartalmazhat.

Rész-szakképesítés: legalább egy munkakör ellátására képesít, szakmai és vizsgakövetelménye egy szakképesítés egyes moduljait tartalmazza.

Szakképesítés-ráépülés: A szakmai és vizsgakövetelményben meghatározott szakképesítésre épül, jellemzően saját modul(oka)t tartalmaz, újabb munkakör(ök) ellátására képesít. Egy szakképesítés-ráépülés több szakmai előképzettségként elfogadható szakképesítésre is ráépülhet.

E

1 év

480 – 720 óra

nappali/esti

A táblázatok egyes oszlopainak értelmezése

1. A oszlop: 1-2. számjegy

34

Középfokú szakképesítés, amely alapfokú iskolai végzettségre vagy a szakmai és vizsgakövetelményben meghatározott bemeneti kompetenciákra épül.

35

Középfokú szakképesítés-ráépülés, amely alapfokú iskolai végzettséget igénylő, jellemzően iskolai rendszerű szakképzésben megszerezhető szakképesítésre épül.

54

Emeltszintű szakképesítés, amely érettségi végzettséghez kötött és elsősorban iskolai rendszerű szakképzésben szerezhető meg.

1. B oszlop: 3 – 4 – 5. számjegy

A szakképesítés tanulmányi területe (3 számjegy) a Központi Statisztikai Hivatal által kiadott Képzési területek egységes osztályozási rendszere (KEOR) szerint.

• 811 Szálláshely-szolgáltatás, étkeztetés, vendéglátás
  • 812 Utazásszervezés, turizmus és szórakoztatás

1. C oszlop: 6 – 7. számjegy

Az azonos szintű és tanulmányi területű szakképesítések sorszáma (01–....)

1. D oszlop: A szakképesítés megnevezése (2. oszlop)

Szakács, cukrász, pincér, stb…

A szakképesítések felsorolása a táblázatban a magyar ábécé szerint történik.

1. E oszlop: Szakmacsoportok megjelölése a számok jelentésének a meghatározásával

18. szakmacsoport a - Vendéglátás-turisztika

1. F oszlop: Szakközépiskolai ágazatok megjelölése a számok jelentésének megjelölésével

XXVII. Vendéglátóipar

XXVIII. Turisztika

1. G oszlop: Iskolai rendszerű szakképzésben a szakképzési évfolyamok száma

Az adott szakképzést hány tanév alatt lehet minimálisan elvégezni. Amennyiben a cellában „-„ jelölés látható, az adott szakképesítés megszerzésére irányuló képzés kizárólag iskolarendszeren kívüli szakképzésben indítható.

1. H oszlop: Iskolarendszeren kívüli szakképzésben az óraszám

Minimálisan hány órában lehet az adott szakmát megszervezni, elsajátítani. Amennyiben a cellában „-„ jelölés látható, az adott szakképesítés megszerzésére irányuló képzés kizárólag iskolai rendszerű szakképzésben indítható.

1. I oszlop: A képzés munkarendje

Iskolai rendszerű szakképzés esetén: a nemzeti köznevelésről szóló törvényben meghatározottak alapján nappali, esti, levelező, távoktatás vagy egyéb sajátos munkarend szerinti képzések. Iskolarendszeren kívüli szakképzés esetén: az OKJ-ban meghatározott óraszámban megtartott képzés (tanfolyami képzés) vagy távoktatás.

forrás: Kormány a szakképzésről szóló 2011. évi CLXXXVII. törvény

május 2018